LARS JANSSON, muminfigurer, två stycken, 1970-tal.
Gipsmaterial. Ej glaserade.
Snorkfröken, 80 mm hög, vikt 96 gram.
Mumintrollet 85 mm hög, Vikt 126 gram.
Nagg på Snorkfröken.
Enligt tidningen Retros specialnummer om Tove Jansson tillverkades dessa muminfigurer under 1970-talet i mycket liten skala.
Under Tove Jansson-utställningen på Millesgården 2016/2017 ställdes motsvarande figurer ut. De figurerna tillhör huvudkontoret för Moomin characters i Helsingfors. Se sidan 99.