Konst Grafik
1166946
Lennart Jirlow
(Född 1936)
Lennart jirlow, färglitografi, signerad l. jirlow och numrerad v/l med blyerts. utförd 1978. "dansen".

LENNART JIRLOW, färglitografi, signerad L. Jirlow och numrerad V/L med blyerts. Utförd 1978. "Dansen".

Tryckt hos Fernand Mourlot, Paris på japanpapper. Utgiven av Editions Linnaeus, Stockholm och Zürich. 49 x 38 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

"Lennart Jirlow. Litografier. I. 1966-1992", Kenneth Åberg Konsthandel, Göteborg, 1992, upptagen samt avbildad sid 84-85 under kat nr 37.

Utropspris
6 000 SEK