Fanerad med valnöt. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. En låda över klaff, samt tre lådor under klaff. Skuren och svarvad dekor. Dekor av sidopilastrar. Beslag av mässing. Bredd 98, djup 55, höjd 150 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Torrsprickor.