2 karmstolar samt 6 stolar. Stomme av mahogny, samt riklig intarsia. Inläggningar av blomster och fåglar. Genombruten rygg med baluster bricka. Lös stoppad sits. Fotavslutningar med claw and ball. Sitthöjd 49 cm.
Smärre fanerskador. Fläckar. Slitage. Torrsprickor.