POUL KJAERHOLM, matbord PK54 E Kold Christensen Danmark 1900-talets senare del
Rund skiva av opolerad marmor, ställ av mattpolerat stål, märkt i godset med E Kold Hansens signum, sex tilläggsskivor av lönn med eget ställ samt sex gummiband för fäste, diameter 140, höjd 65 cm, total diameter 215 cm
Bruksslitage. Nagg.
Formgiven 1963
Medföljer fyra skruvar för att fixera stenskivan vid underredet.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.