Design Möbler
1167046
Poul Kjaerholm
(1929-1980)

POUL KJAERHOLM, matbord PK54 E Kold Christensen Danmark 1900-talets senare del

Rund skiva av opolerad marmor, ställ av mattpolerat stål, märkt i godset med E Kold Hansens signum, sex tilläggsskivor av lönn med eget ställ samt sex gummiband för fäste, diameter 140, höjd 65 cm, total diameter 215 cm

Bruksslitage. Nagg.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - P1
Övrigt

Formgiven 1963
Medföljer fyra skruvar för att fixera stenskivan vid underredet.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
70 000
6 666
7 505
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
9
13 jul 15:07
70 000 SEK
10
13 jul 15:06
68 000 SEK
9
13 jul 15:05
66 000 SEK
8
13 jul 15:04
64 000 SEK
9
13 jul 15:03
62 000 SEK