TAKLAMPA, Italien, 1900-talets mitt.

Rund skärm med metallställning överdragen med glasfiberförstärkt gummi. Höjd 43 cm. L

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Se snarlika modeller producerade av FLOS, formgivna av bröderna Castiglioni och far och son Scarpa.

Utropspris
3 500 SEK