STOLAR SAMT TABURETTER (4+2) stycken, sengustavianska, tidigt 1800-tal.

Bestående av fyra stolar och två taburetter med skuren dekor samt dekor av pastellage. Sitthöjd ca 50 cm vardera.

Renoverade och kompletterade med senare målning och resårstoppning. Smärre lagningar.

Proveniens

Möblerna har sannolikt stått på Vanstad gård i Vimmerby.

Utropspris
10 000 SEK