KNUT HALLGREN, golvlampa, signerad samt med gjutarstämpel, 1920-30-tal.

Höj och sänkbar golvlampa av patinerad brons. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Skärm av hud. Total höjd från 119 cm (nedsänkt).

Smärre slitage, skärmen med obetydligt hål. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK