NILS JONSSON, skrivbord samt hurts, Troeds, Bjärnum, 1900-talets mitt.

Bord och hurts fanerade med alm, bordet med två lådor och två klaffar, hurtsen med tre lådor. Beslag av mässing. Bordets längd (130+45+45) totalt 220, bredd 80, höjd 74, hurtens längd 73, bredd 42, höjd 60 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Märken.

Utropspris
4 000 SEK