Uniforma hfr bd i kasett. Allt som utkom. 41 x 29 cm; kasetten bredd ca 17 cm.
Åldersrelaterat slitage. Inlagen fräsch. Bokbanden med smärre slitage. Kasetten med ställvis kraftigt slitage; någon skada.
Naggen skapades av författaren Erik Lindorm och tecknaren Ivar Starkenberg efter mönster av den tyska tidskriften Simplicissimus.
Vol I med dedikation fr Erik Lindorm till Viktor Johansson.