SERVIS, 52 delar, porslin. Rosenthal, 1900-tal.
Gräddvit glasyr med dekor i guld. Bestående av:
11 mattallrikar, diameter 24 cm (2 med nagg).
10 förrättstallrikar, diameter 22 cm (nagg kan förekomma).
11 assietter, diameter 17,5 cm.
12 sopptallrikar, diameter 23,5 cm.
1 terrin med lock, längd 27 cm.
1 såsbåt, längd 21 cm.
1 skål på fot, diameter 21 cm.
3 ovala serveringsfat, längd 28,5 cm.
1 större serveringsfat, längd 38 cm.
1 skålfat med handtag, längd 25 cm.
Slitage, smärre nagg på fåtal.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.