AXEL EINAR HJORTH, bord, "Charles", Nordiska Kompaniet samt Upsala Ekeby, 1928.
Ek samt skiva med kakelplattor. Svarvade ben. Brickmärkt. Längd 79, bredd 49, höjd 69 cm.
Slitage. Nagg. Krackelyr. Kakelplattor något lösa.
"Axel Einar Hjorth, Möbelarkitekt", Christian Björk och Thomas Ekström, Stockholm, MMIX. I register över namngivna seriemöbler, sid 146.
Serien användes till restaurant Cecils festvåning och matsal.