IKON, tempera på pannå, Vetka, Ryssland, 1850-1870-tal.

Kalenderikon, april. 44,5 x 37,5 cm.

Maskstungen. Åldersrelaterat slitage. Skador i hörnen.

Минея на Апрель. Ветка, старообрядческая мастерская.

Utropspris
800 EUR