BORDSPENDYL, Wien, 1800-talets första hälft.

Bordspendyl med vit emaljerad urtavla signerad Joseph Lenz in Währing. Fodral fanerat med valnöt, beslag av mässing, lejontassar av krederat och förgyllt trä. Pendel finns. Längd 32, bredd 15, höjd 52 cm.

Smärre skador, slitage och lagningar, lösa dekorelement medföljer. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Klubbat pris
4 000
355
374
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
8
25 jul 2019 23:55
4 000 SEK
25 jul 2019 18:56
3 400 SEK
25 jul 2019 7:01
3 200 SEK
21 jul 2019 12:05
3 000 SEK
19 jul 2019 17:07
2 600 SEK
19 jul 2019 8:10
2 200 SEK
19 jul 2019 7:22
2 000 SEK
18 jul 2019 23:30
1 001 SEK
18 jul 2019 18:13
750 SEK
18 jul 2019 18:11
550 SEK
18 jul 2019 14:57
500 SEK