Serveringsskedar, slevar och kaffeskedar med förgyllda blad. Mat- och förrättsknivarna med stålblad.
Fiskbestick: 12 gafflar och 12 knivar, längd 17,5 resp 21,8 cm
Serveringsbestick för fisk, längd 25,5 och 30 cm
12 matgafflar, längd 20,5 cm
12 matknivar, 23,5 cm
12 matskedar, 21 cm
12 dessertskedar, 17,5 cm
12 förrättsgafflar, 16,8 cm
12 förrättsknivar, 21 cm
12 fruktgafflar samt 12 -knivar
12 tårtgafflar
12 teskedar
12 kaffeskedar
soppslev, längd 33,5 cm
2 såsslevar, 16,5 cm
2 sardingafflar
5 sillgafflar
2 ströskedar
Diverse serveringsbestick, 8 st, mestadels skedar, längd 16-28 cm.
Sammanlagdd vikt ca 5910 g exkl knivar med stålblad.
Enstaka serveringsskedar stämplade av Oskar Lindroos, Iisakki Saha, Erik Järfwelin och T. Kunnas, Finland.
Sedvanligt slitage. Senare knivblad i stål. Monogramgravering.