23 st, "Musslan", serveringsbestick, ströskedar, saltsked, dessertskedar och teskedar, av olika silversmeder, bl a Enoch Bäckström, Vasa 1847, Frans Henrik Wikström, Nystad 1888, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1881 och 1900-talets första hälft.
6 st emaljerade mockaskedar, samt en emaljerad saltsked, Tillander, Helsingfors 1956.
3 matskedar, Gabriel Gustaf Liljefelt, Tammerfors 1816, längd 21,5 cm
Ett par matskedar, Gustaf Adolf Strömbäck, Helsingfors 1847, längd 22,5 cm.
Ett par serveringsskedar med förgyllda blad och vridna skaft, Harald Ilmari Erling, Björneborg 1898, längd 21,5 cm
4 teskedar samt liten smörkniv, 1900-tal
Totalvikt ca 955 g.
Medföljer 6 st försilvrade "Musslan" fruktknivar med Hackmans stålblad och en kaktång.
Graveringar. Åldersrelaterat slitage.