SKÅL och DOSA, silver, Gustaf Adolf Strömbäck, Helsingfors 1843 och Carl Fridolf Ekholm, Helsingfors 1864.

Invändigt förgyllda. Sockerskål på fot, höjd 11 cm, diameter 16,5 cm. Dosa med graverat lock, höjd 3,5 cm, diameter 6,4 cm. Sammanlagd vikt ca 220 g.

Fotringen med skador. Dosa med graverat namn och år.

Klubbat pris
260
2 946
271
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (17 bud)
6 aug 2019 19:57
260 EUR
6 aug 2019 19:54
240 EUR
6 aug 2019 19:54
220 EUR
6 aug 2019 19:52
200 EUR
6 aug 2019 19:52
200 EUR
6 aug 2019 19:51
190 EUR
6 aug 2019 19:50
180 EUR
6 aug 2019 19:50
170 EUR
6 aug 2019 19:45
160 EUR
6 aug 2019 18:24
150 EUR
6 aug 2019 17:48
140 EUR
5 aug 2019 13:24
130 EUR
5 aug 2019 8:54
98 EUR
4 aug 2019 19:03
93 EUR
3 aug 2019 18:03
88 EUR
1 aug 2019 8:32
50 EUR
30 jul 2019 18:29
38 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492