Dekor i famille rosefärger samt underglasyrblått. Bestående av:
4 tallrikar i famille rosefärger, med motiv av blombukett, diameter ca 23 cm (3 med ifyllda nagg samt nagg, 1 med ifyllda nagg samt sprickor).
1 i famille rosefärger, med motiv av skroll, blommor och växter, diameter 23,2 cm (sprickor, nagg).
2 i imarifärger, med motiv av blommor, diameter 22,6-23 cm (nagg).
2 djupa, dekor i underglasyrblått, med motiv av blommor samt växter, diameter 23 cm (en med sprickor, båda med nagg).
2 djupa, dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, samt en med figur i landskap, diameter 22,8-23 cm (en med sprickor, båda med nagg).
1 serveringsfat, dekor i underglasyrblått med motiv av blombukett, längd 34,5 cm.
Slitage, flera med sprickor och nagg, fåtal med ifyllda nagg.