NILS SÖDERBERG, olja på masonit, signerad och daterad -39.
Vinterlandskap. 61 x 80 cm. Svensk målare, tecknare och grafiker. Studerade i Wien samt studieresor i Tyskland och Österrike. Fick sitt stora genombrott med en separatutställning på Du Ungas salong i Stockholm 1941, vilken följdes av separatutställningar på Gummesons konsthall 1943 och 1948 och Konstnärshuset 1960. Ställde även ut på Liljevachs konsthall och den internationella färglitografibiennalen i Cincinnati. Från början naivist, men övergick i slutet av 1950-talet till ett kargare måleri. Representerad vid Modern Museet, Gävle museum, prins Eugens Waldemarsudde, Örebro länsmuseum, Västerås konstmuseum, Gävle kommun och Sandvikens kommun samt flera offentliga arbeten.
Färgbortfall. Repor.
Nils Söderberg – ett konstnärsporträtt