Rolf Mellström

(Sverige, 1896-1953)
Rolf Mellström
(Sverige, 1896-1953)

ROLF MELLSTRÖM, olja på duk, signerad Rolf Mellström och daterad 1952.

"Ejdrar på kobbe". 65 x 92 cm.

Smärre ytsmuts.

Konstnär

Rolf Mellström var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Caleb Althins målarskola, för Bruno Liljefors samt i ett flertal länder i Europa och i Afrika. Genom bekantskaperna med Liljefors träffade Mellström även Anders Zorn, Albert Engström, J.A.G. Acke och Prins Eugen. Mellström är främst känd för sina målningar av djur i havsmiljö, ett favoritmotiv är fåglar. Rolf Mellström är att betrakta, efter Bruno Liljefors, som en av de främsta djur- och naturmålarna i Sverige.

Utropspris
2 500 SEK