KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, Canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.
Fast stoppad sits, klädd i gul textil med djuphäftade knappar, ben i bok. brickmärkt "Triva Design: Kerstin Hörlin-Holmquist NK:s Verkstäder Nyköping, Made in Sweden", sitthöjd 38 cm, längd ca 160 cm, djup 75 cm.
Slitage, fläckar, mindre skador.