Nina Kleivan, olja på duk, a tergo signerad N.M. Kleivan.
"Tanger II". 95 x 125 cm.
Ytsmuts
Nina Kleivan (född 22 mars 1960 i Oslo) är en samtida norsk-dansk bildkonstnär. Hon tog examen från Royal Danish Academy of Fine Arts 1988 och var student till Stig Brøgger och Hein Heinsen. Hon tog också examen i konsthistoria från Köpenhamns universitet 1983.
Målningarna kännetecknas av kombinationen av figurativa och abstrakta element, men sedan 1990-talet har Nina Kleivan också arbetat med fotografi, video, skulptur och installation. Hon undersöker och utmanar existentiella teman som identitet och tillhörighet och använder ofta familjemedlemmar som modeller.
Element från väldigt olika sammanhang och betydelsesfärer visas sida vid sida. Objekt skalas upp och ner i storlek och oväntade förskjutningar av tid och rum utmanar vår vana idé om verkligheten. Ett ögonblick zoomar Nina Kleivan in minsta detalj och nästa ögonblick ger hon oss en fågelperspektiv av världen. Del och helhet är sammanflätade och konstnären ger intrycket av att berättelsen kan berättas och förstås på otaliga sätt, för mening, historia och identitet förändras ständigt och kan ses ur ett oändligt antal perspektiv.
Sedan sin debut på Kunstnernes Efterårsudstilling 1983 har Nina Kleivan ställt ut flera gånger om året både i Danmark och utomlands. Hon har också gjort offentliga installationer för Köpenhamns universitet Amager (1990), Danska arbetsgivarföreningen (1992), en altartavla för Bavnehøj kyrka (1994) och en altartavla för fängelset Blegdamsvejens (1997).
Boken Enigma, som dokumenterar konstnärens produktion, med text av Peter Michael Hornung och Jacob Wamberg, publicerades 2010. Nina Klevian är också medlem i Artists ’Society.
Representerad på ett stort antal museer och institutioner, bland annat The Janns Trust i Los Angeles, Danska Statens Kunstfond, Skovgaardsmuseet, Ny Carlsberg fonden i Köpenhamn, Kastrupgårds samling och Københavns Kulturfond.