Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

ROYAL COPENHAGEN, mat- och kaffeservis, 54 delar, porslin, "Blå Blomst". Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
6 mattallrikar, 1710, diameter ca 25,5 cm (andra sortering).
2 djupa tallrikar, 1621, diameter 25,5 cm.
6 förrättstallrikar, 1624, diameter 20,5 cm (andra sortering, en med nagg och spricka).
7 assietter, 1625, diameter 17,5 cm.
1 salt och pepparkvarn, 1876 samt 1706.
1 såsbåt, 1651, längd 23 cm (andra sortering).
1 serveringsfat, 1867, längd 37,5 cm (andra sortering).
2 ljusstakar, 1711 (en andrasortering, missfärgning).
1 skål, 1522, 21x21 cm.
6 fat, 1626, diameter 15,5 cm (andra sortering).
3 fat, 1802, längd 10 cm.
1 fat, 1505, diameter 7,5 cm.
2 fat, 2422, diameter 9 cm (andra sortering).
2 vaser, 1801.
1 kanna med lock, 1517, total höjd 22,5 cm.
1 vas med lock, 1791, total höjd 28 cm.
1 sockerskål med lock, 1678.
1 sockerskål med lock och handtag, 1680.
7 koppar med 9 fat, 1546, diameter på fat 12 cm.
1 kakfat på fot, 1528, diameter ca 21,3 cm.
1 gräddkanna.

Slitage, fåtal med nagg och sprickor, missfärgning.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK