BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Dux.
Två lösa bord fanerade med masurbjörk, benställning av bok. Total längd 260 cm. Bredd 110. Höjd 72 cm.
Delar saknas för sammansättning, en mittdel ej original medföljer. Går att använda som två lösa bord. Slitage. Repor. Märken.
Bruno Mathsson (1907-1988) räknas som en av Sveriges främsta formgivare. Under uppväxten i Värnamo lärde han sig om möbelsnickeri från grunden av fadern, som var snickarmästare, något han senare fick nytta av i sitt yrke som formgivare. Stolen ”Gräshoppan” var den första som Bruno Mathsson formgav, år 1931 – i uppdrag för Värnamo lasarett. Den tillverkades i böjlimmad bok med sadelgjordsklädsel, och hade en ergonomisk form. Varken patienter eller personal på lasarettet uppskattade dock stolen och den gömdes i stället undan på sjukhusets vind. Numera räknas ”Gräshoppan” som en designklassiker. Bara några år senare ställde Mathsson ut sina möbler på en separatutställning vid Röhsska Konstslöjdmuseet i Göteborg, och 1937 medverkade han på världsutställningen i Paris. Det stora genombrottet var då ett faktum. Mathssons möbler har idag blivit tidlösa klassiker som förenar stil med komfort. Några av de mest populära möblerna är fåtöljerna "Jetson", som tillverkas för Dux, "Pernilla 3", och "Karin" samt bordet "Superellips" som ritades tillsammans med Piet Hein.