Fanerad med jakaranda, rosenträ mfl träslag. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Metzmacher No 5". Tre lådor. Inläggningar av lagerfestoner och blommor. Längd 107, bredd 56, höjd 85 cm. Nyckel finns.
Beslagskompletteringar, fanerskador, fanerresningar, fanerlagningar.
Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.