STOLAR, ett par, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1789-1794), gustavianska.
Gråmålade. Ramverk med snidad bandfläta. Stoppad sits och rygg. Signerade LSH. Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 43, höjd 92 cm.
Ett ben lagat, en mindre lagning vid en fotavslutning. Slitage. Förstärkningar undertill.
Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.