Design Övrigt
1170341
Berndt Friberg
(1899-1981)
Berndt friberg, vas, stengods, gustavsberg studio

BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio.

Blå aniaraglasyr. Signerad Frimerg samt med studiohanden och etikettmärkt. Höjd 16 cm.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Proveniens

Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
6 000
560
620
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
20 aug 15:26
6 000 SEK
20 aug 15:23
5 800 SEK
20 aug 15:23
5 600 SEK
20 aug 15:20
5 400 SEK
20 aug 15:19
5 200 SEK