LJUSKRONA, för sex ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.

Stomme förgylld av mässing behängd med prismor. Ljusring med lejonmaskaroner spjut. Höjd ca 95, diam ca 74 cm.

Omarbetad, kompletterad, delvis senare prismor. Nagg. Sliten förgyllning. En tofs med prismor saknas. Elen ej funktionstestad.

Utropspris
16 000 SEK