SKÅP, rokokostil, Sverige, 1900-tal.

Brunbetsad furu. Tre hyllplan och skedhylla bakom dörrpar. Nedtill fyra lådor. Beslag av mässing. Längd 109, bredd 47, höjd 198 cm. Nyckel finns.

Torksprickor, smärre kantskador, ställvis slitage.

Proveniens

Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.

Utropspris
4 000 SEK