Brunbetsad furu. Tre hyllplan och skedhylla bakom dörrpar. Nedtill fyra lådor. Beslag av mässing. Längd 109, bredd 47, höjd 198 cm. Nyckel finns.
Torksprickor, smärre kantskador, ställvis slitage.
Carl-Eric Björkegrens samling.
Svensk privatsamling.