SOFFA, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Målad och bronserad soffa med skuren dekor, utdragbar front med löst trälock. Lösa stoppade dynor. Längd 183, djup 53, sitthöjd ca 42, höjd 83 cm.

Renoverad, senare målning. Slitage, färgbortfall. Maskstungen.

Utropspris
3 000 SEK