Tudelat. Målat. Överdel med uppsvängt krön, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 106. Djup 53. Höjd 199 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Repor. Märken.