Traditionellt tibetanskt "ga'u" hängsmycke i silver dekorerat med turkoser och låset rött glas. Längd 33 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Enstaka dekorbortfall.
Finsk privatsamling
Jämför Oppi Untracht, Traditional Jewelry of India, Abrams 1997, s. 146-147