Schatull på benställning av ek och valnöt, dekor av delvis svärtade lister och beslag av smide. Längd 60, bredd 50, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Benställning från 1800-talet. Smärre skador och slitage, torrsprickor.