GOLVUR, allmoge, 1800-tal.

GOLVUR, allmoge, 1800-tal.

Furu. Svartmålat med polykrom dekor av påfågel och rosor. Urtavla i målad plåt. Pendel och lod finns. H 195. Nyckel/nycklar finns.

Slitage, färgbortfall, repor, sprickor. Krön samt delar av backstycke saknas. Senare bemålning. En visare saknas.

Utropspris
1 800 SEK