DOLK, Dirk, Skottland 1700-talets senare hälft.

Träfästet med snidat flätmotiv samt mässing. Äldre klinga med bägge sidor dekorerade med runskrift. Klingans längd 33 cm. Totallängd 46 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador.

Translated as "I am C(a)lled head(r)eaur". Samt R Dunkan: Macneil 'his dirk'

Utropspris
8 000 SEK