Militaria Övrig militaria
1171992
BÅTSMANSPISKA, Rubinska samlingen.
BÅtsmanspiska, rubinska samlingen

PISKA, svensk, för högbåtsman vid Flottan. Längd ca 115 cm.

Slitage, fläckar.

Proveniens

Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
4 000 SEK