BÅTSMANSPISKA, Rubinska samlingen.

PISKA, svensk, för högbåtsman vid Flottan. Längd ca 115 cm.

Slitage, fläckar.

Proveniens

Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Utropspris
4 000 SEK