Bronserad. Rak form. Genombrutet krön av bandrosett, ram med band- och pärlstav. Sign trol Johan Åkerblad, mästare 1756-1800 samt "ETG" ( Erik Törngren, förgyllare, 1780 driver hans änka verkstaden). Höjd 76, bredd 55 cm.
Senare bronsering. Åldersrelaterat slitage. Anlupet glas. Maskstungen.