F. FLODIN, akvareller, ett par, signerad cop. F. Flodin, sannolikt utförda efter fotografier.

Alfred Nobels föräldrar "Immanuel Nobel" (1801-1872) & hans maka "Andriette Nobel" (född Ahlsell) (1805-1889). I. vardera 23 x 19 cm.

Ej examinerade ur ram.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955), son till Ludvig Nobel.
Därefter i arv.

Målade efter fotografier från omkring 1870.

Immanuel Nobel (1801-1872) var en svensk skeppsbyggare, ingenjör, arkitekt, uppfinnare och industrialist. Han var son till Immanuel Nobel d.ä., 1827 gift med Andriette (född Ahlsell)och blev själv far till Robert, Ludvig, Emil och Alfred Nobel.

Utropspris
8 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801