NILS WEDEL, gouache, signerad och daterad -35.
Utan titel. I. 34 x 39 cm.
Ej examinerad ur ram.
Nils Wedel var en svensk bildkonstnär och konsthantverkare född i Göteborg. Wedel studerade i Göteborg, i Paris för Fernand Léger och på Académie Moderne för fauvisten Emile Othon Friesz. Han var lärare vid Slöjdföreningens skola i Göteborg. Wedel är främst känd för sina färgstarka abstrakta kompositioner utförda i en av honom uppfunnen vaxmålningsteknik kallad navax.