LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.

Förgylld mässing behängd med prismor. Krönande plym. Beslag av lejonmaskaroner och palmetter. Höjd 83, diam 62 cm.

Botten omarbetad, något kompletterad med senare prismor, nagg.

Utropspris
18 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

83. Tom Dixon, fåtölj, "Wingback Chair", George Smith för Tom Dixon, Storbritannien före 2015.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
6 000

ditt bud
Aktuellt bud:
6 000 SEK