GOLVUR, omkring år 1900.

GOLVUR, omkring år 1900.

Golvur med fodral fanerat med mahogny. Bredd 26, djup 17, höjd 215 cm. Pendel och två lod medföljer.

Slitage, smärre skador lagningar och kompletteringar, list saknas. Delar till uret troligen äldre. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK