THURE WALLNER, olja på pannå, 3 st, signerade, varav en daterad Gran Canaria -58.
Landskap från Gran Canaria, "Nyponblom" samt blomsterstudie. Varierande storlekar. 24 x 15,5; 22 x 16 resp. 24 x 19 cm.
Ställvis krackelerad.
Thure Wallner föddes 1888 i Salems kommun strax utanför Stockholm. Han studerade på Althins målarskola under en period men ägnade sig även åt självstudier. Thure Wallner är en naturskildrare som arbetar i samma anda som Bruno Liljefors. Det närgångna studiet av djuren i sin naturliga omgivning är kännetecknande för hans måleri. Hans motiv kretsar kring djur- och naturstudier, framförallt rävar, katter och fåglar, främst från mälarlandskapen men även från Lappland. Hans rikliga, minutiösa måleri gjorde honom dessutom väl lämpad som illustratör i böcker och på skolplanscher.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.