HÖRNSKÅP, 1800-talets första hälft.

Målat. Tudelat. Överdel med två dörrar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel med dörrar och bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 110, djup 60, höjd 205 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Senare beslag. Smärre slitage. Torrsprickor.

Utropspris
8 000 SEK