INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 201 x 136 cm, signerad IS.
Grönvittmelerat mittfält. Bred grön bård med polykroma rundlar och stora stiliserade blommor.
Något slitage och smutsig, obetydliga fläckar. Fransarna avkortade och med något slitage.