Nils Strinning

(Sverige, 1917-2006)
Nils Strinning
(Sverige, 1917-2006)

NILS STRINNING, hyllsystem, "String", 1900-talets mitt.

Teakfaner. Tre gavlar av gummibeklätt stål, höjd 220 cm. Sex hyllplan20 x 80 cm. Skrivskiva 58 x 80 cm. Skåp med skjutdörr 80 x 45 x 58 cm.

Slitage. Smärre fläckar. Rostangrepp. Fanerskador.

Formgivare

Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.

Utropspris
3 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13