HALLBERGS, GAB, samt CG HALLBERG, bestickservis, 105 delar, silver. "Kungsholm", Stockholm 1950/60-tal.

Bestående av:
Hallbergs:
10 gafflar, 17,5 cm, 608 gram.
12 skedar, 17,5 cm, 784 gram.
12 knivar med rostfria blad, 24,5 cm. 1114 gram.
10 gafflar, 20,5 cm, 940 gram.
11 knivar med rostfria blad, 21 cm, 804 gram.
10 knivar med rostfria blad, 17,5 cm, 414 gram.
10 gafflar, 14,2 cm, 316 gram.
8 fiskknivar, 20,5 cm, 552 gram.
1 skinkgaffel med rostfri hållare, 25,5 cm, 118 gram.
1 skinkkniv med rostfritt blad, 112 gram.
1 slev, 80 gram.

GAB:
2 gafflar, 17,5 cm, 78 gram.
2 gafflar, 20,5 cm, 158 gram.
1 kniv med rostfri blad, 21 cm, 56 gram.

CG Hallberg:
3 gafflar, 17,5 cm, 124 gram.
3 skedar, 17,5 cm, 150 gram.
4 knivar med rostfria blad, 21 cm, 242 gram.
4 fiskknivar, 20,5 cm, 242 gram.

Vikt utan rostfria blad 4150 gram.

Slitage.

Utropspris
12 000 SEK