KOPPAR med FAT, 3 par, samt FAT, 2 st, kompaniporslin samt porslin. Qingdynastin, Kangxi, Qianlong samt 1800-tal.

Bestående av:
Kangxi: Kopp med fat, i famille vertefärger, med motiv av fåglar och blommor, Diameter på fat ca 13,8 cm (nagg på fat, nagg och sprickor på kopp).
Qianlong:
Kopp med fat, mandarindekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö, diameter på fat 13,5 cm (lagningar).
Kopp med fat i famille rosefärger, md motiv av blommor och växter, diameter på fat 14 cm (fat med kantspricka, båda smärre nagg).

1800-tal:
Två fat, diameter ca 13,6 cm. (en med kantspricka, båda med nagg).

Slitage, mistor, bränningssprickor. Fåtal med nagg och sprickor, fåtal med lagningar.

Utropspris
2 500 SEK