GOLVUR, 1700-talets andra hälft.

Golvur med fodral av ek och furu. Urtavlan märkt Adamsen Caroli Coronce, med tim/minut och sekundvisare. Pendel och två lod finns. Bredd 55, djup 30, höjd 213 cm. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad. Skador, torrsprickor, en list lös. Glaset med spricka. Ej funktionstestat.

Utropspris
2 500 SEK