BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets slut.
Tvådelat bokskåp fanerat med valnöt. Dekor av kannelerade kolonner. Överskåp med vitrindörrar, underdel med skåp och låda. Hyllinredning. Bredd 102, djup 52, höjd 247 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre fläckar. Nyckel endast till överskåp.