Golvur med betsat fodral. Beslag av mässing. Urtavlan märkt: "Koenraat Heck Amsterdam". Bredd ca 57, djup ca 28, höjd ca 236 cm. Tre lod och pendel finns. Nyckel finns.
Kompletterat. Slitage, skador och lagningar. Fodral från 1800-talet, urverk från 1700-talet. Ej funktionstestat.